Pestovanie

Vlastné pestovanie Mäty piepornej

Vážení a milí čitatelia, v nasledujúcom článku Vám predstavíme, ako my pestujeme Mätu piepornú na poliach v oblasti Myjavských kopaníc a povieme Vám, akými liečivými účinkami sa Mäta pieporná pýši…

…Mätu pestujeme na poli o rozlohe 1 hektár od roku 2018. Každoročne na jeseň – v Októbri – sadíme sadenice Mäty, ktoré získavame vyoraním vlastných materských rastlín. Na jar, po prezimovaní, začíname Mätu plečkovať a okopávať, čo opakujeme počas celej jari, aby sme ju udržiavali bez buriny. Dostatočne vyrastenú Mätu zbierame v lete (zvyčajne na konci Júla) ešte pred rozkvitnutím, aby sa zachovali vonné látky – silice. Kosenie a zber Mäty robíme mechanicky, pomocou špeciálneho zberača na bylinky, čím sa zabezpečuje čistota a čo najmenšie poškodenie rastlinky. Po zbere Mäta putuje do sušiarne, potom do laboratória, na preskúmanie obsahu silíc a mikrobiológiu a ak je to potrebné ešte ju zasanujeme. Následne Mätu režeme na väčšie kusy (v prípade sypaného čaju) alebo na menšie (v prípade porciovaného). Po tomto procese je už pripravená finálna surovina, ktorú v baliarni zabalíme a hotové čaje následne vyvážame po celom Slovensku aj Českej republike.

Liečivé vlastnosti a účinnosť: Silica a v nej zastúpený mentol má výrazné antiseptické vlastnosti, potláča citlivosť nervových zakončení a vyvoláva pocit chladu na koži, čím potláča pocity bolesti, svrbenia a pod. Silica pôsobí na činnosť tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedla! Mentol má taktiež pozitívny účinok na centrálny nervový systém.

Použitie: usušený list, resp. vňať mäty piepornej patrí k najpoužívanejším liečivým rastlinám vo svete na podporenie tvorby žlče, na uvoľňovanie kŕčov a zníženie bolestivých zažívacích ťažkostí spojených s nadúvaním. V terapii sa používa vnútorne vo forme záparu, odvaru a externe vo forme kúpeľov, mastí a masážnych emulzií. Zvonka sa používa aj pre antibakteriálny účinok pri zápaloch nosnej dutiny vo forme inhalácie. Používajú sa listy aj vňať rastliny.

VIDEO z Pestovania Mäty piepornej

Zdroj: www.liecive.herba.sk

Naše výrobky z Mäty:

Mäta – Sypaný čaj

Mäta – Porciovaný čaj

Pestrec a mäta – Porciovaný čaj