Pestovanie

Vlastné pestovanie liečivých rastlín v Herbexe

Pestovanie liečivých rastlín v Herbexe sme začali na Jar roku 2018, pod vedením jedného z konateľov firmy – Daniela Škodáčka mladšieho – ktorý študoval na strednej poľnohospodárskej škole a neskôr aj na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite v Nitre, kde úspešne ukončil trojročné bakalárske štúdium.

V roku 2018 sme začali s pestovaním 4 plodín, a to Pestrecom mariánskym, Ľanom siatym, Jačmeňom a Mätou piepornou. V 2019 sme okrem týchto plodín vysiali ešte Nechtík lekársky a Rumanček pravý. Pestrec, Ľan, Jačmeň či Mäta boli dobre zberateľné kombajnom alebo pomocou kosačky a traktora, avšak Nechtík a Rumanček, z ktorých zbierame iba kvet, sme museli zbierať zatiaľ ručne, lebo sme nemali žiaden špeciálny zberač. Preto sme sa v roku 2019 vybrali do Srbska pozrieť poľnohospodárske stroje, odkiaľ sme následne kúpili špecializovaný zberač na Rumančekový kvet, no na Nechtík sme zberač nikde nezohnali, tak ten sme naďalej zbierali ručne.

V roku 2020 sme pestovali opäť Pestrec, Jačmeň, Mätu, Nechtík, Rumanček a pridali sme aj Rebríček obyčajný. Pre dokonalý výsledok, ktorý sme z vypestovaných byliniek chceli mať, nám chýbal ešte odstopkovač na Rumanček, ktorý sme nakoniec zohnali. Odstopkovač zbavuje Rumanček posledných zvyškov stoniek a lístkov, aby zostal z rastliny len čistý kvet, ktorý obsahuje najväčšie množstvo účinných látok – silíc.